Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Sherlocka Holmesa - streszczenie

o imieniu Helen obawia się, że znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie i prosi Holmesa o pomoc. Jej ojczym jest zubożałym arystokratą (z zawodu lekarzem) i razem mieszkają w posiadłości Stoke Moran. Kobieta wspólnie z matką mieszkała kiedyś w Indiach. Matka ponownie wyszła za mąż, kiedy jej córki bliźniaczki miały po dwa lata. W jej rękach znajdował się też całkiem spory majątek, który postanowiła przepisać na męża do czasu, gdy jej córki wyjdą za mąż. W trakcie pobytu w Indiach doktor zabił swojego sługę i został za to skazany. Później jednak przyjechał do Londynu i tu otworzył swoją praktykę. Matka zaś zmarła kilka lat temu w wypadku. To bardzo zmieniło doktora Roylott – zamknął praktykę i stał się zgorzkniały. Nie żył dobrze z sąsiadami,  z okolicznymi mieszkańcami wszczynał awantury i dlatego był znany policji. Ukojenia szukał w towarzystwie wędrownych cyganów. Hodował też zwierzęta sprowadzane z Indii. Dwa lata wcześniej siostra Helen zmarła w niewyjaśnionych okolicznościach. Przed śmiercią w objęciach siostry wymówiła jednak dziwne słowa: „cętkowana przepaska”. Opowiadała też siostrze o gwiazdach i odgłosach żelastwa. Helen bardzo to zaniepokoiło, gdyż podobne dźwięki słyszała poprzedniej nocy. Była przekonana, że jej siostra zmarła w wyniku szoku i ogromnego przerażenia.

Detektyw uznaje sprawę za poważną i dopytuje się o szczegóły. Helen informuje go, że planuje właśnie ślub i ma zgodę ojczyma. Ostatnio mieli jednak w domu remont i musiała przenieść się do pokoju siostry. Tutaj usłyszała przeraźliwe odgłosy i nie mogła zasnąć. Holmes postanawia pojechać na miejsce i bliżej przyjrzeć się temu pokojowi.

Kiedy są już na miejscu, Helen wychodzi z pokoju i zaraz potem wpada do niego jej ojczym, który najwyraźniej ją śledził. Zaczyna grozić Holmesowi pogrzebaczem.


Komentarze

    7 + 2 =