Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Sherlocka Holmesa - streszczenie

Detektyw zachowuje jednak spokój i opanowanie.

Po tym zajściu udaje się do Kolegium Cywilnego, by zbadać i przeanalizować testament pani Stoner. Sprawa powoli zaczyna się wyjaśniać. W testamencie zapisano, że każda z córek w chwili wyjścia za mąż otrzyma pokaźną sumę pieniędzy. Majątek Stonera poważnie wtedy zubożeje.

Holmes i Watson przybywają do Leatherhead. Helen cieszy się na ich widok i mówi, że ojczyma nie ma teraz w posiadłości. Detektywi zwiedzają pokoje, lecz nie zauważają niczego niepokojącego. Ich uwagę przykuwa jednak dzwonek w pokoju siostry Helen, który – o dziwo – nie dzwoni. Podejrzenia wzbudza w nich również wentylator, który ku ich zdumieniu prowadzi do sąsiedniego pokoju. Tutaj znajduje się tylko duża metalowa skrzynka i miseczka z mlekiem. Holmes kieruje jednak swoje spojrzenie na szpicrutę, która posiada sporą ilość węzłów. Wszystkie te przedmioty wydają się detektywom bardzo dziwne, mają jednak pomysł na to, aby sprawdzić, jak działają. Proszą Helen, by wykonała ich polecenia.

Wieczorem Helen symuluje ból głowy i przenosi się do swojego dawnego pokoju. Holmes z Watsonem natomiast udają się do jej poprzedniego pokoju i obserwują, co będzie się działo. Nagle wentylator zaczyna syczeć. Wówczas Holmes uderza przygotowaną wcześniej laską w sznur dzwonka. Uderza w niego zapamiętale, po czym zapala zapałkę. W tym momencie jego uszu dobiega przeraźliwy wrzask z pokoju doktora. Gdy do niego wbiega, zauważa, że doktor jest nieżywy, siedzi na krześle, a na głowie ma „cętkowaną przepaskę”. Holmes rozpoznaje, że to najbardziej jadowity wąż w Indiach. Roylott sprowadził tę żmiję, by w ten sposób uśmiercić swoją pasierbicę. Okazuje się więc, że przypuszczenia Holmesa, które wysnuł na podstawie rozmowy z Helen i oględzin pokoju, były uzasadnione.

„Przygoda z kciukiem


Komentarze

    8 + 5 =