Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Sherlocka Holmesa - streszczenie

to jedna i ta sama osoba. Pan Windiank udawał kogoś innego, gdyż chciał zachować swój majątek, który utraciłby, gdyby jego pasierbica wyszła za mąż.

„Tajemnica Doliny Boscombe”

Sherlock Holmes wysyła list do swego przyjaciela sir doktora Johna Watsona, z prośbą, by ten jak najszybciej pojawił się w Boscombe Valley w bardzo pilnej sprawie. Żona Watsona przekonuje go, by nie zwlekał z wyjazdem, gdyż Holmes potrzebuje natychmiastowej pomocy. Watson spotyka przyjaciela na dworcu i wspólnie jadą pociągiem.

W trakcie podróży Holmes zarysowuje doktorowi Watsonem całą sprawę i wyjaśnia, czego ona dotyczy. Mianowicie zamordowany został pan Mc Carthy – pewien Australijczyk, który dzierżawił mały folwark od pana Turnera. O dokonanie zabójstwa podejrzewany jest syn pana Mc Carthy’ego – James, który w dniu morderstwa niezapowiedzianie pojawił się na folwarku, a następnie pokłócił się z ojcem. Chłopakowi postawiono zarzut i go aresztowano, czym wydawał się wcale niezdziwiony. Oznajmił nawet, że najwidoczniej na to sobie zasłużył. Podczas procesu opowiedział o całym tamtym zdarzeniu, wspominając ostatnie słowa ojca, który chwilę przed śmiercią miał wypowiedzieć słowo „szczur” (ang. „a rat”), jednak sam nie potrafi wytłumaczyć, co to maiłoby oznaczać. James przypomniał sobie również, że obok martwego ciała swego ojca widział jakiś płaszcz, ale kiedy na ułamek sekundy odwrócił się, a później zerknął jeszcze raz za siebie – płaszcza już nie było. Nie chciał natomiast wyjawić przed sądem powodów, dla których pokłócił się z ojcem.

Całą sprawę bada inspektor Lestrade – przyjaciel dwojga detektywów. Holmes i Watson przesłuchali również córkę pana Turnera, Alice. Ta poprosiła Holmesa, by pomógł uniewinnić Jamesa. Wychodzi na jaw, że kłótnia między Jamesem i jego ojcem dotyczyła właśnie jej.


Komentarze

    7 + 8 =