Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
ZAMKNIJ X

Przygody Sherlocka Holmesa - streszczenie

Pan Mc Carthy namawiał syna, by poślubił Alice, jednak chłopak czuł się jeszcze młody i nie chciał podejmować tak ważnej decyzji. Alice natomiast przyznaje, że kocha Jamesa, ale z kolei jej ojciec był przeciwny temu związkowi.

Holmes postanawia jeszcze raz przesłuchać Jamesa. Ten wyjawia przed nim, że również kocha Alice, ale w młodości po pijanemu zawarł ślub cywilny z inną kobietą, która nie chciała mu dać teraz rozwodu. To stanowiło przeszkodę w zawarciu kolejnego małżeństwa. Holmes odkrywa przed nim, że kobieta w chwili ślubu była już mężatką, zatem związek z nią według prawa jest nieważny. Nadal nie wiadomo jednak, kto zabił pana Mc Carthy’ego.

Holmes i Watson postanawiają ponownie pojechać na miejsce zbrodni. Detektyw po dokładnym przeanalizowaniu śladów odkrywa, że narzędziem którym dokonano zbrodni, był płaski kamień. Podejrzewa też, że zabójcą jest kulawy mańkut zaopatrzony w tępy scyzoryk. Przypuszcza, że zabójca był świadkiem kłótni ojca z synem, a kiedy James na chwilę się odwrócił, szybko chwycił narzędzie zbrodni i zabił swą ofiarę.

Lestrade nie zamierza jednak szukać po całej wsi kulawego mańkuta. Detektywi rozprawiają o całej sprawie i nowych poszlakach w hotelu. Holmes odgaduje, że słowo „szczur” – „a rat” jest częścią słowa: „Ballarat”, a to nazwa kopalni złota w Australii, która zapewniła Turnerowi spory majątek. Wkrótce i on się pojawia, a Holmes stawia mu zarzut morderstwa. Przekonuje go też, że należy jak najszybciej uwolnić Jamesa. Okazuje się, że pan Turner ma cukrzycę i właściwie wszystko mu już jedno – czy zamkną go w więzieniu, czy nie. Jamesa od zawsze darzy wielką sympatią i pewnie już dawno by go ocalił, gdyby nie fakt, że bardzo boi się przyznać przed córką do popełnienie morderstwa.

Doktor Watson przesłuchuje pana Turnera i spisuje jego zeznania.


Komentarze

    4 + 6 =